Napjainkban egyre több okoseszközbe építenek ujjlenyomat-olvasót. Azonban ez a módszer valóban olyan biztonságos, mint amilyennek hirdetik? 

ujjlenyomatKözel sem olyan biztonságos, mint hinnénk – fotó: Shutterstock

A biometrikus azonosítási módszerek egyik legrégebbi módszere az ujjlenyomat mintázatán alapuló azonosítás. Mivel az ujjlenyomat mintázata minden ember esetében egyedi és megismételhetetlen (továbbá amíg az ujj a helyén van, addig megmásíthatatlan), így napjainkig is tartja magát az a hit, hogy az ujjlenyomat alapján történő azonosítás különösen biztonságos. Az alábbiakban azonban három tévhitet is el fogunk oszlatni a témakörrel kapcsolatban.

1.) Biztonságosabb mint a jelszavas védelem

 Az emberek általános vélekedésével ellentétben, az ujjlenyomat-olvasás sem száz százalákosan biztonságos. Egy újlenyomathoz ugyanúgy hozzá lehet férni jogosulatlanul is, mint egy jelszóhoz. A rendőrségi rendszerek például több millió ujjlenyomatot tárolnak. Egy ilyen rendszer egyszer feltörésével tömegek ujjlenyomatait is el lehet lopni. Ami azonban ennél is felkavaróbb, hogy elég nagy felbontás esetén akár még egy fényképről is meg lehet szerezni az ujjlenyomatot. 

2.) Az ujjlenyomat lemásolhatatlan

Az iPhone 5s piacra kerülésekor az egyik legbiztonságosabb telefonnak tűnt, azonban már a megjelenése után két nappal feltörték az akkor még újdonságnak számító ujjlenyomat-olvasóját. A német biztonsági cég, a Startburg az interneten elérhető nagy febontású fényképek, illetve egy ingyenes, VeriFinger nevű program segítségével lopta el a német védelmi miniszter ujjlenyomatát. A lopott képek elég élesek voltak ahhoz, hogy átverjék az ujjlenyomat-olvasót. 

2016-ban egy biometrikus technológiákkal foglalkozó cég, a Vkansee jött rá egy másik módszerre: a cég kutatói az ujjlenyomatokat gyurma segítségével másolták le, és elég részletes lenyomat esetén ezzel a módszerrel szintén sikerült átverni egy készüléket. A lenyomatvételes csalási módszer különböző variánsai azóta szélsebesen el is terjedtek az interneten.

3.) Az ujjlenyomat-olvasás fel fogja váltani a jelszavakat

Ugyan az ujjlenyomat-olvasás még mindig biztonságosabb, a jelszavak még sokáig velünk maradnak, mivel egy jelszavas védelem felállításához legtöbbször elég a szoftveres feltételeket megteremteni az adott eszközön, ellentétben az ujjlenyomat-olvasással, mely külön berendezést igényel. A fentiek alapján azonban egyik sem tévedhetetlen, így talán egészen biztosan kijelenthetjük, hogy aki a lehető legkomolyabb védelmet szeretné magának, annak több technikát kell majd egyszerre használnia. Ha esetleg ez anyagi akadályokba ütközne, akkor addig is maradhat a jelszó.