Napjainkban az adataink kiemelkedően fontosak, ezért mindenképpen szükséges valamilyen biztonsági mentést készíteni róluk.

Illusztráció: Pixabay

 A mai világban szinte mindennapossá váltak hackerek, adathalászok és más kiberbűnözők által elkövetett bűntettek a modern technológiák és okoseszközök elterjedése miatt. Az adatainkat ellophatják, törölhetik, vagy akár zsarolhatnak is vele. Továbbá meghibásodhatnak a tárolásra használt eszközeink is, ami szintén adatvesztéssel járhat.

Adataink megóvására rengeteg megoldás létezik, például a felhőszolgáltatások, mint a Google Drive, OneDrive, Dropbox, illetve az eszközeink mellé is járnak olyan szolgáltatások, amivel biztonsági másolatot készíthetünk, így vissza tudjuk állítani az elveszettnek hitt adatokat probléma esetén. Ez főként egyszerű felhasználóként működik, céges környezetben ennél bonyolultabb a megoldás, mert minden munkavállaló munkájának és adatainak kell biztonságot szolgáltatni. Nehezíti a dolgot, hogy nagyobb eséllyel érik a cégeket külső fenyegetések és támadások.

Természetesen ma már léteznek olyan fizetős szolgáltatások, amikkel a cégek menedzselhetik a biztonsági mentéseiket, valamint akad olyan megoldás is, mikor a tárolásra szolgáló célhardver mellé kapunk ilyen jellegű támogatást, méghozzá extra licencdíjak nélkül. Például ilyen a Synology hálózati meghajtók (NAS) mellé járó Synology Active Backup Suite és az Active Backup for Business szolgáltatások, amikkel kezelhetők a VMware, a Hyper-V, a Windows-végpontok, sőt még a Microsoft 365 és a Google Workspace adatokhoz tartozó biztonsági mentési feladatok is.

Ezekkel a megoldásokkal a szerverről készíthető biztonsági másolatnak csak a rendelkezésre álló tárhely szab határt, és a megfelelő hálózati meghajtók kiválasztásával még az is megoldható, hogy ne csak egy, hanem akár több biztonsági másolat is készüljön minden olyan adatról, amit hosszú távon biztonságban akarunk tudni.