Az orosz védelmi minisztérium nemrég közzétett videójában Moszkva mellett, extrém körülmények között tesztelték az új fejlesztést. A videóban két új, orosz fejlesztésű autonóm páncélos tűnik fel.
A kemény orosz tél sem tudja megállítani – fotó: orosz védelmi minisztérium / youtube.com
Novemberben már egyszer napvilágot látott egy videó, amiben az önvezető páncélosokat tesztelik, most azonban egy sokkal zordabb, téli körülmények között készült tesztvideó került nyilvánosságra.
A videóban két új önvezető harckocsi, a Soratnik és a Nerektha is látható, egy régibb gyártmányú, emberek vezette BTR-82A társaságában. A felvételen a két robotjármű orosz katonák oldalán "harcolva" veszi célba és tartja géppuskatűz alatt az "ellenséges állásokat".
A gépekkel az élő, gyalogos személyzettel való közös harcot a videón látható gyakorlat során szimulálták először. Oleg Salyukov tábornok, az orosz hadsereg szárazföldi csapatainak parancsnoka a TASS orosz hírügynökségnek nyilatkozott a gyakorlattal kapcsolatban.
"A járművek a legtöbb támasztott követelménynek már most megfelelnek, bár még mindig akad, amit fejleszteni kell. A fő szempont – miszerint a járművek minden probléma nélkül képesek legyenek együttműködni a szárazföldi csapatokkal – viszont maradéktalanul teljesült" – nyilatkozta az orosz tábornok.
Az autonóm páncélosokat a Kalashnikow gyártotta. A két modell közül a 7 tonnás Soratnik egy 7.62 vagy 12.7 milliméteres géppuskával, továbbá 30 milliméteres gránátvetővel, illetve akár Kornet-EM tankelhárító rakétával is felszerelhető. A robotpáncélos készenléti üzemmódban akár 10 napig is aktív maradhat, egy ellenséges célpontot pedig képes akár 2500 méterről is érzékelni, illetve megsemmisíteni.
A robotpáncélos kisebb társa, a Nerektha csak 7.62, illetve 12,7 milliméteres géppuskával szerelhető fel, az eddigi információk alapján azonban nem lehetetlen, hogy a későbbiekben egy nagyobb kaliberű, kifejezetten a típus számára kifejlesztett gépfegyvert is kaphat.