Az építőiparban tevékenykedő kis- és közepes vállalkozások (kkv) hétfőtől adhatják be támogatási kérelmeiket a hatékonyságnövelő, kapacitásbővítő beruházásaikhoz.
Illusztráció - Fotó: Pexels
Amennyiben az Építő-5 programban is 50 százalék körül alakul a támogatás intenzitása, akkor a több mint 10 milliárd forintos keretösszegű program minimum 20 milliárd forintnyi beruházást gerjeszthet a kkv-k körében.
Koji László az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke közölte, hogy az építőipar technológiai korszerűsítésére és hatékonyságának növelésére irányuló korábbi programoknál azt tapasztalták, hogy átlagosan 100 millió forint körüli összeget kaptak támogatásként az egyes vállalkozások, ezért a hétfőn induló program a számításaik szerint 100-120 vállalkozás beruházását segítheti.
Idén a támogatási kérelmek értékelésénél nagy figyelmet fordítanak azokra a vállalkozásokra, amelyek egyértelműen hatékonyságnövelő, élőmunka-kímélő és azt kiváltó beruházásokra törekszenek. A cégek az új berendezésekhez, technológiai korszerűsítéshez szükséges képzéshez is igényelhetnek támogatást.
A szakszövetség elnöke elmondta, nagyon jókor jön az Építő-5 program, ugyanis komoly kihívással kell a szakmának szembe néznie április-májustól.
Ekkorra fogja utolérni az építőipart az a megrendelői hullám, amely részben a magánszektor tavalyról idénre halasztott beruházásaival, részben a kormány által hozott lakásépítéshez, lakásfelújításhoz kapcsolódó keresleti intézkedésekkel, részben pedig az új európai uniós pénzügyi ciklus indulásával áll összefüggésben. Mindezekre az építőipari cégek már készülnek, ezt mutatja, hogy az ágazatban tevékenykedő vállalkozások által feladott álláshirdetések száma jelentősen nőtt az év első két hónapjában.
Koji László ugyanakkor megjegyezte, hogy a tervező és a kivitelező cégeknek is fontos tudni, hogy további élőmunkára - akár szakmunkások, akár mérnökök - egy ponton túl nem számíthat az ágazat. Ezért nagy jelentőséggel bírnak az olyan hatékonyságnövelő, kapacitás-bővítő beruházások, amelyeket az Éptő-5 program is támogat.
Hasonló programok - Építő 1, 2, 3, 4 - a korábbi években is indultak, a vállalkozások akkor elsősorban építő, erő- és földgépekre, valamint olyan mobil eszközökre pályáztak, amivel a helyszínen lehet a kivitelezést gyorsítani.
Az Éptő-5 programban részt vevő cégek, ahogy a korábbi pályázók is, az ÉVOSZ-on belül működő, az építőipar sajátosságait ismerő tanácsadó cégektől kérhetnek segítséget a támogatási kérelmeik kitöltéséhez - mondta a szakszövetség elnöke.