Üzembe helyezték Oroszország első védett kvantumkommunikációs csatornáját Moszkva és Szentpétervár között - közölte kedden a sajtóval Dmitrij Csernisenko miniszterelnök-helyettes.
Illusztráció - Fotó: Michael Dziedzic
"A kvantumkommunikációs ütemtervet csak tavaly augusztusban írták alá, de máris megvan a konkrét eredmény - a kvantumhálózat, amelyet ma indítottunk be. Oroszország a kvantumtechnológiák fejlesztésében az élmezőnyhöz tartozik, és kvantumhálózatunk első, 700 kilométer hosszúságú szegmense a legnagyobb Európában a világon pedig a második" - fogalmaztak a Csernisenko hivatala által kiadott közleményben.
A miniszterelnök-helyettes szerint 2024-ig 7 ezer kilométernyi kvantumhálózatot helyeznek üzembe Oroszországban, a projekt finanszírozása pedig biztosított. Hozzátette, hogy a kormányzati szervek és a vállalkozások részéről egyaránt élénk kereslet mutatkozik a technológia iránt.
Az orosz kormány 2019 júliusában állapodott meg az Oroszországi Vasutakkal (RZSD), valamint a Roszatom és a Rosztyeh állami vállalattal a kvantumtechnológia fejlesztéséről. A meghatározó szerepet a kvantumkommunikáció területén a vasúttársaság kapta meg, amely összefogta a piaci szereplőket az innovatív kisvállalkozásoktól a tudományos központokon át a távközlési szolgáltatókig és a végfelhasználókig.
Oleg Belozerov, az Oroszországi Vasutak vezetője szerint a kvantumkommunikációs ütemterv értelmében az általa irányított vállalatnak 120 projektet kell megvalósítania, valamint 75 terméket és szolgáltatást kifejlesztenie. A vasút a hálózat első csatornájának elindítása során után együttműködési megállapodást írt alá Szentéptervár vezetésével a kvantumkommunikáció és a kommunikációs rendszerek fejlesztése terén.
A kvantumhálózat Moszkva-Szentpétervár szakaszát belföldi megoldások alapján hozták létre. Az új infrastruktúra nagy adatmennyiségek továbbítását teszi lehetővé, magas, a kvantumfizika elvei alapján szavatolt biztonsági szinten.
A kvantumkommunikáció új csúcstechnológiai iparág, amely a fotonikai és a kvantumtechnológiák kombinációjából alakult ki.