Az Európai Bizottság 1,98 milliárd eurós keretösszeget biztosít a 2022-es és 2023-as időszakban a digitális átállás előmozdítására, Európa technológiai szuverenitásának megerősítésére, illetve a digitális megoldások piaci bevezetésére.
Illusztráció
Az uniós bizottság tájékoztatása szerint az EU 2022 végéig 1,38 milliárd euró értékben a mesterséges intelligencia (MI), a felhő és az adatterek, a kvantumkommunikációs infrastruktúra, a fejlett digitális készségek, valamint a digitális technológiáknak a gazdaságban és a társadalomban való széles körű használata területén megvalósuló beruházásokra fog összpontosítani.
A testület két célzott munkaprogramot is közzé tett: az első a kiberbiztonság területén nyújtott finanszírozást foglalja magába 2022 végéig 269 millió eurós költségvetés mellett, a második az európai digitális innovációs központok hálózatának létrehozására és működésére összpontosít, 2023 végéig 329 millió eurós költségvetéssel.
Az unió Digitális Európa programja keretében megvalósuló finanszírozások egyebek mellett a határokon átnyúló adatmegosztást megkönnyítő közös gyártási, mobilitási és pénzügyi adatterek telepítését, a mesterséges intelligencián alapuló megoldások tesztelésére és kísérletezésére szolgáló létesítmények létrehozását támogatja a kulcsfontosságú társadalmi kihívásokra, többek között az éghajlatváltozásra és a fenntartható egészségügyi ellátásra való reagálás érdekében.
Hangsúlyt helyez majd a kibertámadásokkal szemben nagyfokú ellenálló képességet biztosító, biztonságos kvantumkommunikációs infrastruktúra (EuroQCI) kiépítésére, illetve a közigazgatási szerveket támogató olyan megoldásokra, mint az európai digitális személyazonosság határokon átnyúló ellenőrzését biztosító digitális szolgáltatások létrehozása, működtetése és karbantartása.
A tervek szerint kiépül továbbá az európai digitális innovációs központok hálózata, amely hozzáférést biztosít a technológiateszteléshez, és egész Európában támogatja a magán- és állami szervezetek digitális átalakulását, beleértve adott esetben a nemzeti, regionális vagy helyi szintű kormányzati szerveket is. Az európai digitális innovációs központok az uniós szakpolitikák, különösen az iparpolitika és a kis- és középvállalkozásokra, valamint a startupokra vonatkozó politika fontos eszközeiként támogatni fogják a vállalatokat és a közszférát a zöld és digitális kettős átállásban.