A Vodafone leányvállalata, a Vantage Towers Magyarország Zrt. az Elektromotive Hungária Kft. együttműködésével első körben országszerte 38 bázisállomáshoz mintegy 60 elektromos töltőállomást telepít a következő egy évben - jelentette be Budai J. Gergő, a Vantage Towers elnök-vezérigazgatója.
Illusztráció - Fotó: Sophie Jonas
Solymár Károly Balázs, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) digitalizációért felelős helyettes államtitkára kiemelte: ezzel az egyedülálló, klímasemleges és előremutató megoldással a toronyvállalat jelentősen hozzájárul Magyarország villanyautós átjárhatóságához és a zöld elektromobilitás támogatásához.
Az elektromos autótöltőket olyan nagyvállalat telepíti majd partnerével, amely értékes együttműködési lehetőségre talált az e-mobilitás, a fenntartható közlekedés, valamint saját távközlési bázisállomás szolgáltatása között.
"Ebben a beruházásban a klímapolitikai és a technológiai célok egyaránt megjelennek" - fogalmazott az államtitkár.
A felesleges párhuzamosságokat az infrastruktúra szintjén ki lehet kerülni, mivel ugyanazt az állomást tudja használni több távközlési szolgáltató, ez önmagában a klímasemlegesség irányába mutat.
Rámutatott: a kormány üdvözli és támogatja azokat a megoldásokat, amelyek az innováció és digitalizáció útján a környezeti terhelést csökkentik, a fenntartható fejlődést erősítik. Reményeik szerint más vállalatok is megvizsgálják, hogy meglévő szolgáltatásaikat kibővítve, milyen hasznos megoldásokat, együttműködést tudnak létrehozni.
Budai J. Gergő elmondta, hogy a beruházás értéke nagyjából 800 millió forint, számításaik szerint 6-7 év alatt térül meg. Az elektromosautó-töltők a bázisállomások áramellátására épülnek, és mivel a szükséges áramigényt 100 százalékban megújuló energiaforrásokból fedezik duplán járulnak hozzá az igazi zöld autózás megvalósulásához. Reményeik szerint ez több ütemben folytatódni fog.
A Vantage Towers folyamatosan keresi, hogy hogyan lehet a távközlési bázisállomásait egyéb célokra is hasznosítani. Céljuk olyan multifunkcionális bázisállomások üzemeltetése, amelyek a bázisállomások ökoszisztémájára építve költséghatékonnyabban és fenntarthatóbban üzemeltethetők.
2x22 kilowattos AC töltőket és a 180 kilowattos DC villámtöltőket telepítenek. Az AC töltők plug-in hybridek és elektromos autók kiszolgálására is alkalmasak lesznek. Az elektromos autók és buszok töltésére alkalmas villámtöltők olyan helyekre kerülnek, ahol fontos, hogy rövid idő alatt érdemi hatótávhoz elegendő töltés kerüljön a járműbe (út menti pihenők, benzinkutak).
Az elsőként Magyarországon megvalósuló projekt reményeik szerint nagyban hozzájárul majd az elektromos autók hazai elterjedéséhez. Középtávú terveik között szerepel a program más országokra történő kiterjesztése is - mondta Budai J. Gergő.
Mátyásfalvi János, az Elektromotive Hungaria Kft. ügyvezetője közölte: a kezdetektől részt vettek több száz otthoni és publikus töltőállomás telepítésében Magyarországon. Többfordulós pályázaton nyerték el a megbízást a komplex töltőrendszer kiépítésére és üzemeltetésére. A rendszer egyik központi eleme az InfoCharger, amely saját fejlesztésük.
A düsseldorfi székhelyű Vantage Towers 10 európai országban mintegy 82 ezer makroállomással rendelkezik. A 2020-ban alapított cég portfóliója magában foglalja a tornyokat, az antennákat, a beltéri bázisállomásokat (DAS) és a kis cellákat. Ennek a passzív infrastruktúrának a Vodafone és más hálózatüzemeltetők számára történő kiépítésével, működtetésével és bérbeadásával a cég hozzájárul Európa hatékony és fenntartható digitalizálásához. A Vantage Towers Magyarország székhelye Budapest, a vállalat több mint 2000 állomással a 2. legnagyobb piaci részesedéssel rendelkezik Magyarországon.