Egyre növekvő kiberbiztonsági kihívásokkal kell szembenézni a cégeknek, a leginkább kitett ennek a pénzügyi szektor - mondta Rácz György Róbert, a BlueVoyant kiberbiztonsági cég Európáért felelős elnöke, magyarországi ügyvezető igazgatója sajtótájékoztatón szerdán Budapesten.
Illusztráció: Pexels
A leginkább érintett szektorok sorrendjében az egészségügyi ágazat és a gyártóvállalatok következnek - ismertette. Az orosz ukrán konfliktus következtében nemzetközi kiberhadviselés indult, a kritikus infrastruktúrákat, kormányzati szervek oldalait egyre több támadás éri.
A biztonsági ágazat mindeközben szakemberhiánnyal küzd, jelenleg 20-25 ezer munkatárs hiányzik a becsléseik szerint. A virtuális kivándorlás, a home office térnyerése miatt szintén problémát jelent a működésükben - sorolta.
Csendes Balázs kelet-közép-európai és a közel-keleti térségekért felelős értékesítési igazgató arról beszélt, hogy az ellátási láncok kiberbiztonsági kockázatot okoznak a cégeknek, a beszállítók, szállítók és partnerek új támadási felületet jelentenek.
Az Opinion Matters független kutatószervezet készítette, 2100 technológiai vezető részvételével, különböző iparágak több mint 1000 főt foglalkoztató szervezeteiben végzett kutatásuk szerint a cégek 98 százaléka az elmúlt egy évben a beszállítók gyengesége miatt szenvedett el kibertámadást. Ennek ellenére a válaszadók 66 százaléka azt mondta, hogy a harmadik felek kiberkockázatának monitorozása nem szerepel a terveikben.
A kutatás szerint a cégek 84 százaléka növelte az ellátási lánc védelmére fordított költségvetését, tavaly 67 százalékuk évente több mint kétszer világította át a beszállítóit kiberbiztonsági szempontból.
A magyar nagyvállalatoknál általában működik kiberbiztonsági részleg, ugyanakkor számos megoldatlan kihívással néznek szembe. A cégméret csökkenésével együtt csökken a kiberbiztonsági részleggel rendelkezők aránya is. A felhő alapú megoldásokkal szemben még nagy az ellenállás a régióban, ami problémát jelent.
Rácz György Róbert elmondta: jövőre az egyre sikeresebb zsarolóvírusok és a pénzügyi-politikai célú támadások jelentik majd a legnagyobb kihívást a jelentésük szerint.
Az ügyvezető elmondta: az amerikai tulajdonú cég régiós központja Budapesten működik, 30 dolgozója van. A tervek szerint a központ létszámát a következő egy évben megduplázzák, és emellett együttműködések kidolgozását tervezik különböző egyetemekkel.
A megalapítása óta, 5 év alatt 20 országban több mint 700 fős ügyfélkört alakított ki a társaság. Az idén, hat ország közül Magyarországot választották a kiberbiztonsági műveleti központnak, így innen irányítva monitorozzák és óvják az ügyfelek digitális ökoszisztémáját.
Egyed Péter, a BlueVoyant európai biztonsági műveleti központjának (SOC) vezetője elmondta: Magyarországon főként a pénzügyi cégek, médiavállalatok, és kormányzati szektorban vannak ügyfeleik. Több mint kétmillió esetet kezeltek 2022-ben - mondta.