Különleges érzékelőt, úgynevezett „elektronikus orrot” mutattak be a Roszatom orosz állami atomenergetikai konszern bázisintézményeként számon tartott Moszkvai Mérnökfizikai Intézet (MIFI) nemzeti atomkutató egyetem munkatársai.

aiA berendezés lézert is használ a detektáláshoz – fotó: ugorizont.ru

Az elején lévő kerek nyílás miatt  távolról egy vetítőre emlékeztető, nem túl nagy berendezés, amelyen több mint tíz éven át dolgozott három kutató fizikus, Alekszandr Csisztyakov, Gennagyij Kotkovszkij és Artyom Akmalov, robbanószerek kipárolgásának felismerésére és azonosítására alkalmas, méghozzá a világon egyedülálló, a más hasonló készülékekénél sokkal nagyobb pontossággal.

Gyakorlatilag bármilyen robbanószert képes érzékelni, a salétromtól egészen a hexogénig, amelyet csak csekély kipárolgás jellemez. Éppen ezért ez az anyag eddig nemcsak a detektorokat, hanem még a keresőkutyákat is nehéz feladat elé állította – mondta Gennagyij Kotkovszkij. Szavai szerint az általuk kifejlesztett berendezés különlegessége abban áll, hogy lézert bocsát ki a vizsgálandó tárgyra, aminek következtében nő az abban lévő anyagok kipárolgása, így a levegőben mérhető koncentrációjuk is.

A készülék a robbanószereken kívül más anyagok, például vírusok kimutatására is alkalmas. Így alkalmazható például a biokémiában – mondta a MIFI kutatója, aki szerint az „elektromos orr” akár a kórokozókat, vírusokat is képes a levegőben már távolról azonosítani. Igaz, ehhez át kell programozni, de ezen már dolgoznak a megalkotói.